واژه‌نامه

این واژه‌نامه در دست به‌روزرسانی بوده و از منابع متعدد شامل سایت ویکی OpenStreetMap و راهنمای نوشته شده توسط Will Skora گردآوری شده است. با نگاهی به CONTRIBUTING.md و آشنایی با روش مشارکت در سایت، ما را در به‌روزرسانی یاری کنید.

تاریخ بازبینی ۱۳۹۴/۰۴/۲۷

برای جستجوی آسان در لغتنامهُ از روش جستجوی موجود در ویرایشگر خودتان استفاده کنید و کلیک F و کنترل را همزمان فشار دهید. (معمولاْ به صورت Ctrl+F نشان داده می‌شود)

3W : چه کسی؟ چی؟ کجا؟؛ چه کسی چه کاری را کجا انجام داد؟

AAR: بررسی پس از واقعه؛ یک کار گروهی برای ارزیابی آموزش و بهبود تمرین یا فعالیت.

فعال‌سازی (اصطلاحی از گروهHOT): بعضی اوقات به یک بحران، فاجعه یا واکنش اضطراری اشاره دارد و به طور کلی با یک رویداد خاص که تاثیر انسانی پیش‌بینی شده دارد و برخلاف پروژه‌های بلندمدت انسانی در یک دوره زمانی نسبتاْ کوتاه همراه با مراحل پاسخ و بهبودی چرخه فاجعه رخ می‌دهد.

فعال‌ساز(ها): داوطلبان HOT که دوره های آموزشی را تکمیل کرده‌اند و توسط فعال‌ساز موجود برای انجام نقش در حوادث تأیید شده‌اند.

AOI منطقه مورد علاقه؛ تعریف می‌شود با فعال کردن هماهنگ‌کننده‌ها در مشورت با شرکای بشردوستانه، تیم‌های میدانی و جامعه HOT در زمان وقوع یک فاجعه.

بسته تغییرات: گروهی از تغییرات که شما در داده‌های OSM انجام داده‌اید. پس از آپلود در OSM، ویرایش‌هایتان بلافاصله برای دیگران در صورت دانلود توسط آنها، در دسترس خواهند بود. ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد تا روی نقشه نمایش داده شوند.

COD : پایگاه داده عملیاتی مشترک؛ شامل اطلاعات جغرافیایی برای فعالیتهای بشردوستانه متعدد می‌شود. اینها عمدتاْ شامل: شبکه حمل‌ونقل (جاده‌ها، پل‌ها/معبرها، بنادر و غیره)، اماکن جمعیتی (مسکونی)، مرزهای اداری، هیدرولوژی (رودخانه‌ها و دیگر اشیاء آبی) و هیپسوگرافی (ارتفاعات/خطوط منحنی) هستند. ممکن است ساختمانها بعنوان منبع غیرمستقیم آمار جمعیتی باشند. توسط دفتر ملل متحد برای هماهنگی امور انسان‌دوستانه مورد استفاده قرار میگیرد.

DHN : شبکه انسانی دیجیتال؛ سازمانی که شبکه دیجیتال را برای پاسخ بشردوستانه بکار میگیرد.

عصاره (Extract): مرور کلی داده OSM حجم زیادی از داده OSM برای یک منطقه خاص (مانند یک ایالت، کشور یا منطقه جغرافیایی).

ورقه‌های میدانی ؛ یک ابزار تحت وب برای ایجاد آسان نقشه چاپی از هر مکان است که می‌توانید از آن چاپ گرفته و به آن یادداشت اضافه کنید. برای اطلاعات بیشتر http://fieldpapers.org/ را ببینید.

FOD : پایگاه داده عملیاتی پایه؛ داده‌هائی که مخصوص فعال‌سازی هستند، به عنوان مثال امکانات بهداشتی، مدارس، امکانات آب، محدوده‌های سیل، آسیب‌های ساختمان و …

GDACS : سیستم جهانی هشدار و هماهنگی بحران ؛ GDACS یک چارچوب همکاری تحت نظارت سازمان ملل متحد است که شامل مدیران بحران و سیستم‌های اطلاعات بحران در سراسر جهان می‌شود و هدف آن پر کردن شکاف اطلاعاتی و هماهنگی در فاز اول پس از وقایع بزرگ است. GDACS دسترسی به اطلاعات لحظه‌ای به سیستمإهای اطلاعاتی بحران تحت وب و ابزارهای هماهنگی مربوطه را فراهم می کند.

ویرایشگر iD - ویرایشگر تحت وب و آسان برای مبتدیان OpenStreetMap که توسط Mapbox طراحی شده است.

** IDP : شخص جابجاشده داخلی**؛ فردی است که مجبور به فرار از خانه خود شده در حالی که همچنان در مرزهای داخلی کشورش باقی می‌ماند.

JOSM به صورت “جاو-سوم” تلفظ میشود، ویرایشگر OpenStreetMap که به زبان جاوا نوشته شده است

لایه: یک منبع داده است که روی نقشه لغزان نشان داده می‌شود (اغلب به صورت گروهی از کاشی‌های چسبیده به هم تصور میشود)

NGO : سازمان غیردولتی ؛ گروهی از شهروندان که در سطح محلی، ملی و بین‌المللی به صورت غیرانتفاعی سازماندهی شده‌اند.

گره: گره یکی از عناصر اصلی در مدل داده OpenStreetMap است. از یک نقطه واحد در فضا تشکیل شده که با طول و عرض جغرافیایی و شناسه گره تعریف می‌شود. از گره‌ می‌توان برای تعریف ویژگی‌های یک نقطه مستقل استفاده کرد اما از آنها اغلب برای تشکیل شکل یا “مسیر” یک راه استفاده می‌شود.

OCHA : دفتر سازمان ملل متحد در امور انسانی ؛ بخشی از دبیرکلی سازمان ملل است که مسئول گردهم‌آوری فعالیتهای بشردوستانه برای اطمینان از هم‌افزایی پاسخ در مواقع اورژانسی است. همچنین OCHA تضمین می‌کند که چارچوبی وجود دارد تا در قالب آن هر یک از عمل‌کنندگان می‌توانند به تلاش کلی پاسخ دهند.

POC (نقطه تماس Point of Contact): ؛ شخص یا اشخاصی که درگیر هرگونه درخواست، پرسش، هماهنگی و غیره هستند.

رابطه (Relation): یکی از عناصر اصلی داده است که از یک یا چندین تگ و لیست پشت سرهمی از یک یا چند گره، راه و/یا رابطه دیگر به عنوان اعضا تشکیل شده که برای تعریف یک رابطه منطقی یا جغرافیایی عناصر دیگر را توصیف می‌کند. برای دیدن مثالها به صفحه انواع رابطه ویکی بروید.

رندر : تبدیل داده به تصویر. نقشه داده رندر شده است.

SBTF : Stand-By Task-Force ; ارگانی که داوطلبین دیجیتال را در یک شبکه پاسخگو، ماهر و مهیا برای بکارگیری در زمان بحران هماهنگ می‌کند.

نقشه لغزان : آن چیزی که در صفحه http://www.openstreetmap.org می‌بینید! تشکیل شده از یک لایه و کتابخانه نرم‌افزاری که کارهای تعاملی مثل زوم و جابجا کردن را کنترل میکند.

Stylesheet : در بسیاری موارد به معنی یک فایل متنی است که معین می‌کند چه عوارضی از نقشه (چه جاده‌هایی؟) نمایش داده شوند و چگونه روی نقشه نمایش داده شوند (جاده چه رنگی باشد؟ عرضش چقدر باشد؟)

برچسب (تگ): نقطه، خط یا چند ضلعی توسط برچسبها توصیف می‌شوند. هر تگ شامل یک کلید و یک مقدار است (در OSM به صورت ‘key=value’ نوشته شده است). به عنوان مثال، highway=residential و name=Woodland Avenue. اولین بار در LearnOSM در بخش iD در مورد تگ صحبت شد. نقاط، خطوط یا چندضلعی‌ها معمولاْ دارای بیش از یک برچسب هستند. گاهی اوقات انتخاب برچسب مناسب گیج‌کننده است. [Taginfo] (https://taginfo.openstreetmap.org/) با نشان دادن آماری در خصوص اینکه کدام تگ در واقع در پایگاه داده وجود دارد، چند نفر از آن تگ استفاده کرده‌اند و کجا استفاده می‌شود و غیره در این مورد به شما کمک می‌کند. همچنین اطلاعاتی در مورد هر برچسب از ویکی و جاهای دیگر میتوان گرفت.

TIGER : یک منبع داده از دفتر آمار و سرشماری ایالات متحده که در سال ۲۰۰۷ وارد OSM شد. بیشترین داده ایالات متحده آمریکا در OSM از این منبع میباشد.

کاشی (Tile): یک نصویر کوچک (256*256 پیکسل) از رندر داده نقشه

راه: لبست پشت سرهمی از گره‌ها که حداقل یک برچسب نیز دارند و یا اینکه در یک رابطه گنجانده شده‌اند. یک راه می‌تواند از ۲ تا ۲۰۰۰ نقطه داشته باشد، گرچه ممکن است راه‌هایی به اشتباه یک گره و حتی هیچ گرهی نداشته باشند. راه هم می‌تواند باز باشد و هم بسته باشد.

  • یک راه بسته closedwayimage راهی است که نقطه پایانی‌اش با نقطه ابتدایی‌اش یکی باشد. راه بسته می‌تواند یک چندضلعی بسته یا محوطه یا هردو باشد.

  • یک راه باز openwayimage راهی است که یک عارضه خطی را توصیف می‌کند که نقطه ابتدایی و انتهایی آن یکی نیستند. بسیاری از جاده‌ها، رودها و ریلهای راه‌آهن مثالی از راه باز هستند.

یادداشتی بر اصطلاحات ویرایش OSM

بیشتر اصطلاحات استفاده شده در نقشه‌ها در OSM از زبان محاوره‌ای انگلیسی بریتانیایی آورده شده و به همان صورت نیز تلفظ می‌شود. مانند neighbourhood

بزرگراه (Motorway): اصطلاح انگلیسی بریتانیایی است که به بزرگترین جاده گفته می‌شود، به آن ‘آزادراه’ (freeway) هم می‌گویند.

زمین (Pitch): برای توصیف یک زمین بازی از جمله زمین‌های تنیس، بسکتبال، بیسبال یا زمین‌های فوتبال استفاده می‌شود.

CC0
Official HOT OSM learning materials